Kryteria przyjęcia próbek do Pracowni Diagnostyki Chorób Zakaźnych
Postępowanie w Punkcie Przyjęć Próbek (PPP)
- Sprawdzić stan opakowań: - opakowanie nie może być uszkodzone, powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne, szczelnie zamknięte, oznakowane.
- Próbki do badań w kierunku ASFV powinny być umieszczone w pojemnikach wyraźnie oznakowanych w celu odpowiedniej identyfikacji zwierząt, od których zostały pozyskane próbki. Próbki do badań dostarczane są w sterylnych pojemnikach podstawowych najlepiej plastikowych zamykanych szczelnie nakrętką oraz sterylnych probówkach bez antykoagulantu, jeśli chcemy uzyskać surowicę do badań serologicznych; lub z EDTA/heparyną, jeśli chcemy uzyskać pełną krew do badań molekularnych.
- Próbki do badań w kierunku wirusa grypy ptaków typu A powinny być umieszczone w sterylnych pojemnikach podstawowych najlepiej plastikowych zamykanych szczelnie nakrętką.
- Wszystkie szczelnie zamknięte pojemniki podstawowe zawierające próbki do badań powinny być umieszczone w drugim szczelnie zamkniętym i zaklejonym, wodoodpornym, plastikowym lub metalowym kontenerze odpornym na uszkodzenia mechaniczne.
- Wewnątrz kontenera powinien znajdować się materiał absorbujący w celu pochłaniania ewentualnych przecieków z pojemników lub probówek oraz wkłady chłodzące, w ilości wystarczającej do utrzymania wymaganej temperatury przez cały czas trwania transportu do laboratorium jeśli jest on dłuższy niż 12 godzin od momentu pobrania, w innym przypadku, próbki powinny być przesyłane w temperaturze 4-8°C w kontenerach z wkładami chłodzącymi. Dopuszcza się ewentualne zamrażanie narządów wewnętrznych w przypadku przewidywanego transportu powyżej 48 godzin.
- Próbki powinny być oznaczone czytelnymi, indywidualnymi kodami, aby można było zidentyfikować od którego zwierzęcia, gospodarstwa lub obiektu pochodzą.
- Wszystkie próbki w Punkcie Przyjęć Próbek przyjmowane są warunkowo, gdyż ostateczna ocena ich przydatności do badań następuje w Pracowni.
Próbki.
- Próbki od świń i dzików
Próbki krwi powinny być w probówkach do tego przeznaczonych, ustawione w pozycji pionowej w kartonach lub stelażach styropianowych.
Opakowanie zewnętrzne powinno posiadać szczegółowe informacje dotyczące pobranych próbek. Sprawdzić czy ilość próbek jest zgodna z dokumentacją towarzyszącą.- Krew do badań molekularnych.
- objętość krwi w probówce od 2-3 ml z dodatkiem antykoagulantu, bez oznak zanieczyszczenia florą bakteryjną i grzybiczą.
- Krew do badań serologicznych
- objętość krwi w probówce ok. 5 ml bez dodatku antykoagulantu, bez oznak zanieczyszczenia florą bakteryjną i grzybiczą.
- Kości, wycinki tkanek i narządów wewnętrznych
- każda próbka pobranych narządów (ok. 2-3 cm2 tkanki) jak: śledziona, migdałki, nerki, węzły chłonne, tkanka płucna powinna być zapakowana oddzielnie do zamkniętych, sterylnych, wodoodpornych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne pojemników podstawowych oraz szczelnych woreczków plastikowych i czytelnie oznakowana. Sprawdzić czy ilość próbek jest zgodna z dokumentacją towarzyszącą.
- każda kość powinna być zapakowana oddzielnie do zamkniętych pojemników plastikowych lub woreczków plastikowych i czytelnie oznakowana. Sprawdzić czy ilość próbek jest zgodna z dokumentacją towarzyszącą.
- Krew do badań molekularnych.
- Wymazy od ptaków z tchawicy/jamy ustno-gardłowej i kloaki powinny być umieszczone w specjalnym środku do transportu wirusów. W przypadku braku takiego podłoża wymazy mogą być umieszczone w pojemnikach i dostarczone do laboratorium w postaci suchej. Próbki narządów wewnętrznych i jelit powinny być umieszczone w osobnych pojemnikach.
- Wymazy od ptaków z tchawicy/jamy ustno-gardłowej i kloaki
- każdy pobrany wymaz powinien być zapakowany oddzielnie do zamkniętych pojemników plastikowych lub woreczków plastikowych i czytelnie oznakowany.
Sprawdzić czy ilość próbek jest zgodna z dokumentacją towarzyszącą.
- każdy pobrany wymaz powinien być zapakowany oddzielnie do zamkniętych pojemników plastikowych lub woreczków plastikowych i czytelnie oznakowany.
- Narządy wewnętrzne i jelita wraz z treścią lub kał pobrane od ptaków
- próbki pobranych narządów jak: mózg, wątroba, śledziona, nerki, płuca, tchawica, powinny być zapakowane do zamkniętych, sterylnych, wodoodpornych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne pojemników podstawowych oraz szczelnych woreczków plastikowych i czytelnie oznakowana,
- próbki pobranych jelit wraz z treścią lub kał powinny być zapakowane oddzielnie do zanikniętych, sterylnych, wodoodpornych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne pojemników podstawowych oraz szczelnych woreczków plastikowych i czytelnie oznakowana.
- Wymazy od ptaków z tchawicy/jamy ustno-gardłowej i kloaki
Należy sprawdzić czy ilość próbek jest zgodna z dokumentacją towarzyszącą.
Postępowanie w pracowni
- Sprawdzić czy:
- w przypadku krwi wysokość słupka krwi w probówce wynosi minimum 1/2 wysokości probówki o pojemności 10 ml, do badań molekularnych w objętości minimum 2-3 ml z dodatkiem antykoagulantu, bez oznak zanieczyszczenia florą bakteryjną i grzybiczą.
- w przypadku narządów wewnętrznych i jelit nie ma zaawansowanego rozkładu gnilnego.
- w przypadku wymazów nie ma uszkodzeń i próbka jest w stanie nienaruszonym.
- Jeżeli wymienione kryteria są spełnione próbki należy ocenić jako prawidłowe i podjąć decyzję o rozpoczęciu badania.
- Jeżeli stan próbek jest nieprawidłowy nie podlegają one przyjęciu, co zostaje odnotowane w rejestrze próbek nie przyjętych do badań.
- W przypadku wątpliwości przy ocenie próbek powiadomić KP, który podejmie decyzję o postępowaniu z próbkami.
- Ocena próbek w pracowni jako prawidłowych oznacza zdjęcie warunku nadanego przy przyjęciu próbek w Punkcie Przyjęć Próbek.